Spotkanie autorskie Pana Błażeja Torańskiego - 20 stycznia 2022 r.

• Zdjęcie-b_toranski-1_a.jpg

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie autorskie Pana Błażeja Torańskiego – współautora książki „Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi”. Spotkanie połączone ze sprzedażą książki odbędzie się w Muzeum Regionalnym 20 stycznia 2022 roku o godzinie 17.00.
Publikacja ta nie jest może propozycją najnowszą (data premiery – wrzesień 2020 roku), ale dla Czytelników nadal pozostaje ona książką przejmującą, jedną z najważniejszych i godnych polecenia, choć ze względu na tematykę wciąż pozostaje też książką ciężką, trudną, wręcz bolesną. My polecamy ją, bo jest wyjątkowa. Bo choć mówi o temacie, który doczekał się wielu opracowań, to dotyka go w sposób zupełnie inny. Opisuje mało znany, a nawet zapomniany element niemieckiego terroru jakim był dziecięcy obóz w ówczesnym Litzmannstadt. Najlepszą zachętą, aby nas odwiedzić niech będą jednak słowa autora:
„Obóz przy ulicy Przemysłowej - obóz koncentracyjny dla polskich dzieci, utworzony na terenie łódzkiego getta. Trafiały tam dzieci od drugiego do szesnastego roku życia. Zmuszano je do pracy ponad siły, bito, głodzono i ‘wychowywano’ morderczymi ćwiczeniami czy polewaniem zimną wodą i zmuszaniem do stania na mrozie.
Helenka w momencie osadzenia miała jedenaście lat. Do dzisiaj w nocy budzi się co godzinę.
Zuzanna też miała jedenaście lat. W pierwszej pracy po wojnie przed dyrektorem stawała jak przed komendantem.
Leon trafił do obozu jako dziewięciolatek. Co noc krzyczy i płacze.
Kiedy słyszą nazwisko Pohl, robi im się słabo. Eugenia Pohl była jedną z najokrutniejszych strażniczek obozu - katowała dzieci, polewaniem zimną wodą skazywała je na śmierć przez wychłodzenie.
Opowieść o miejscu, które skazano na zapomnienie. Opowieść, która oddaje głos ostatnim świadkom. Opowieść o dziecięcym piekle.”