• Kalendarium wydarzeń
 • Licznik Odwiedzin

  Odwiedzin wszystkich 575137
  Odwiedzin dzisiaj: 1

Aktualności

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane.
2. Administratorem danych osobowych zebranych od Państwa jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie, z siedzibą ul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatów, zwane dalej Muzeum.
3. Z inspektorem ochrony danych w Muzeum, Małgorzatą Kociniak można się skontaktować mailowo: mkconsulting@onet.eu
4. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji zadań statutowych Muzeum na podstawie zgody, niezbędności do wykonania umowy lub wypełnienia obowiązku prawnego.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeum.belchatow.pl/klauzula-rodo.html

 

 • Zdjęcie-img521-2.jpg

  Michał Bogucki – Malarstwo.

  Dzisiaj - 7 marca (czwartek) o godz. 17:00 w Galerii naszego Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, zostanie otwarta wystawa prac malarskich Michała Boguckiego. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 28 kwietnia 2024 r. Serdecznie zapraszamy!
 • Zdjęcie-rozstrzelani_ak_belchatow_4-0b5.jpg

  Rozstrzelanie żołnierzy AK

  W pierwszej połowie 1942 roku w lutym i na początku marca w okupowanym Bełchatowie rozstrzelano żołnierzy AK.
  Mowa tutaj o następujących osobach: Jan Szelągowski, Tadeusz Kowalczyk, Jan Kazimierz Tyszke oraz Zygmunt Kulik.
  W świadomości lokalnej za datę ich śmierci uznawany jest 7 marca 1942 roku.
  Tak naprawdę Jana Szelągowskiego rozstrzelano już 21 lutego, a pozostałych trzech mężczyzn 11 dni później – 7 marca, na terenie dzisiejszego boiska sportowego I Liceum Ogólnokształcącego.
  Prowadziła tamtędy jedyna droga z ulicy Piotrkowskiej, gdzie znajdował się posterunek Szutzpolizei, czyli policji porządkowej do aresztu na ulicy Okrzei (wtedy nie istniał jeszcze odcinek ulicy Kwiatowej od Placu Wolności (w czasie wojny Hindenburg Platz) do ul. 1 Maja (w czasie wojny Hermann Göring Allee).
   
  Źródło: Witold Selerowicz, Rozstrzelanie żołnierzy AK na wiosnę 1942, [w:] Miasto i ludzie IV. Bełchatów w latach okupacji niemieckiej., Warszawa 2018.
   
 • Zdjęcie-2img521.jpg

  Michał Bogucki – Malarstwo.

  7 marca (czwartek) o godz. 17:00 w Galerii naszego Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, zostanie otwarta wystawa prac malarskich Michała Boguckiego. Wystawa czynna do 28 kwietnia 2024 r.
  Serdecznie zapraszamy!
 • Zdjęcie-unnamed-1.jpg

  Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
  Data ta ma znaczenie symboliczne - 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, poprzez strzał w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory oraz Kornel Chmiel. Ich ciała zostały zakopane w nieznanym miejscu. Byli oni ostatnim kierownictwem ostatniej, ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zostali aresztowani w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 roku. Przeszli wyjątkowo brutalne śledztwo.
   
  Źródła: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
  prezydent.pl
   
  Źródło grafiki: karnickie.info
 • Zdjęcie-111belchatow_sierpien_2023-1393.jpg

  Miło nam ogłosić, że Muzeum Regionalne w Bełchatowie otrzymało kolejne wsparcie finansowe na renowację!

  Miasto z kolejnym dofinansowaniem. Prezydent Mariola Czechowska pozyskała 79 tys. zł na renowację Muzeum Regionalnego. Dzięki środkom z programu „Łódzkie ratuje zabytki” wyremontowane zostaną podłogi na parterze tego zabytkowego dworku.

   
   
MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce