• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 575135
    Odwiedzin dzisiaj: 177

Numizmatyka

  • Zdjęcie-moneta_2.jpg

Eksponaty znajdujące się w kolekcji numizmatycznej Muzeum Regionalnego w Bełchatowie pochodzą częściowo z przekazu Komitetu Założycielskiego Muzeum, częściowo z darów bełchatowian, a także z zakupów dokonanych przez naszą instytucję. W zbiorach znajdują się ponadto eksponaty pozyskane dzięki współpracy z Oddziałem Bełchatowskim Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz indywidualnymi kolekcjonerami.
Znaczną część kolekcji stanowią polskie banknoty obiegowe z okresu II Rzeczypospolitej i z czasu II wojny światowej, niemieckie bony zastępcze z okresu I wojny światowej oraz rosyjskie ruble z przełomu XIX i XX wieku. Pozostałą część kolekcji tworzą wybrane przykłady współczesnych monet kolekcjonerskich produkowanych przez Mennicę Polską w Warszawie i emitowanych przez Narodowy Bank Polski.
W naszych zbiorach znajdują się również eksponaty o charakterze regionalnym. Są to polskie odznaczenia państwowe przekazane przez mieszkańców regionu oraz okolicznościowe medale związane z historią Bełchatowa.

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce