WYCIECZKA 7 - MIEJSCA CIEKAWE PRZYRODNICZO
1. Wiąz w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
2. Dąb „Generał” w Dobiecinie
Dąb „Generał” rośnie w Dobiecinie, w lesie, niedaleko Szkoły Podstawowej. Jest pomnikiem przyrody. Ma około 300 lat i ponad 22 metry wysokości. Obwód pnia na wysokości 1.30 metra wynosi 4.25 metra. Korona rozkłada się na ponad 20 metrów. Nazwa dębu została nadana na pamiątkę stopnia patrona szkoły w Dobiecinie – generała Janusza Głuchowskiego. Według przekazów miejscowej ludności, tylko ten dąb nie został wycięty z lasu wycinanego kiedyś przez Niemców. Podobno są pod nim pochowani żołnierze niemieccy rozstrzelani przez Armię Czerwoną.
Tekst powstał na podstawie materiałów zgromadzonych przez Pana Mariana Wójcika – Gazeta Bełchatowska nr 5, 2004 r.
3. Lipa drobnolistna w okolicy kościoła w Grocholicach
Pomnikowa, blisko 20-metrowa lipa drobnolistna wchodzi w skład zadrzewienia otaczającego kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach. Została ustanowiona pomnikiem przyrody w 1996 r. Drzewo jest unikatowe, a jego rozmiary stawiają go w rzędzie największych i najstarszych lip w naszym kraju. Oprócz wyjątkowej lipy w skład zadrzewienia wchodzi pomnikowy jesion oraz jedenaście innych drzew tego samego gatunku, robinie, klon i jawor. Drzewa rosnące po wewnętrznej stronie muru ogrodzeniowego kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych, umieszczone zostały w Ewidencji Konserwatorskiej, stanowią nie tylko wyjątkową wartość przyrodniczo-krajoznawczą, ale także kulturowo-historyczną. Lipa ta jest najstarszym i najcenniejszym drzewem w otoczeniu kościoła. Najprawdopodobniej może pamiętać wczesne stadia jego budowy, co oznacza, że liczy kilkaset lat!
Tekst powstał na podstawie materiałów zgromadzonych przez Pana Mariana Wójcika –Bełchatów nr 3/2016, marzec/kwiecień.
4. Domiechowice
W przydworskim parku rośnie wiele ciekawych i starych drzew, m.in. dąb o obwodzie przy podstawie 6 m, liczący prawdopodobnie ok. 600 lat oraz wierzba o obwodzie ok. 4 m.
5. Głupice
Trzy dęby o obwodach 3, 5 m, 3, 7 m i 4, 5 m, znajdujące się na terenie dawnego, zabytkowego parku.
6. Kaszewice
Przy kościele rośnie lipa drobnolistna o obwodzie 7, 5 m. Na wysokości ok. 2 m pień lipy rozwidlał się na dwa potężne konary, w czasie burzy jeden z nich odłamał się.
Tekst powstał na podstawie materiałów zgromadzonych przez Pana Mariana Wójcika.
7. Uroczysko Święte Ługi
Święte Ługi to doskonałe miejsce do relaksu. Rozległy teren torfowy porośnięty różnorodną roślinnością może stanowić atrakcyjne miejsce wypoczynku dla każdego miłośnika natury. Zarastające doły torfowe pełne są tam dzikiego ptactwa. Ten malowniczy obszar jest pełen jezior porośniętych borami sosnowymi. Bory sosnowe okalające torfowiska zajmują najmniej urodzajne gleby piaszczyste. Suche piaski wydmowe porośnięte są ubogim runem, wrzos, borówka brusznica, kostrzewa owcza oraz bogatą warstwą przyziemną, zbudowaną z porostów. Siedliska nieco wilgotniejsze zajmują bory świeże: bór goryszowy i bór sosnowy suboceaniczny.
Wędrując po Świętych Ługach spotykamy doły potorfowe wypełnione brunatną wodą, brzegi wód pokryte grubymi kożuchami torfowców, tworzących pływające tło, zajmujące coraz większą część lustra wody, trzęsawiska torfowcowe z wełniakami, bardziej suche torfowiska mszane z całym garniturem roślin wysokotorfowiskowych – żurawiną, rosiczkami i modrzewnicą. Miejsca płytsze, pozostałości dawnych grobli porastają wielkie kępy turzycy sztywnej.
Na suchsze fragmenty zarastających torfowisk wkraczają: brzoza omszona i sosna o karłowatym pokroju. Na terenie Świętych Ługów występuje liczna grupa roślin chronionych: rosiczka długolistna będąca rośliną owadożerną, największa nasza paproć długosz królewski oraz pięć gatunków widłaków. Ponadto z innych roślin na uwagę zasługują: turzyca pchla, turzyca zaostrzona. Tworzą one szuwary turzycowe.
Roślinność szuwarowa występuje licznie na Świętych Ługach w postaci jedno lub wielogatunkowych skupisk na brzegach zbiorników wodnych. Pełnią one ważne funkcje ekologiczne i stanowią mechaniczną ochronę brzegów. Urozmaicona szata roślinna i rzeźba powierzchni sprawia, że Święte Ługi należą do obszaru wyróżniającego się bogactwem flory
i fauny.
W rejonie Świętych Ługów gnieździ się, zaliczany do rzadszych gatunków ptaków drapieżnych, orlik krzykliwy. Z ptactwa łownego spotyka się tu dziką kaczkę, cietrzewia oraz bekasa. Na Świętych Ługach można zobaczyć też czaple siwe, rybitwy i wodne kurki. W 2006 r. na terenie tym utworzono ścieżkę edukacyjną oraz punkt edukacji ekologicznej. W skład ścieżki edukacyjnej wchodzą: ścieżka piesza i rowerowa, wieża widokowa, dwa pomosty widokowe, wiata.
Tekst pochodzi z: https://szczercow.pl/uroczysko-swiete-lugi/
8. Rezerwat przyrody Łuszczanowice
Rezerwat przyrody Łuszczanowice jest wyjątkowym obszarem chronionym położonym w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, gminie Kleszczów. Obejmuje on teren o powierzchni około 39,56 ha i jest jednym z ważniejszych rezerwatów przyrody w regionie. Jego głównym celem jest ochrona unikalnych siedlisk roślinnych i zwierzęcych oraz zachowanie bioróżnorodności tego obszaru.
Rezerwat Łuszczanowice charakteryzuje się różnorodnością ekosystemów, w tym lasami liściastymi, łąkami i torfowiskami. Jest miejscem występowania wielu cennych gatunków roślin i zwierząt, w tym chronionych i rzadkich. Na jego terenie można spotkać m.in. storczyki, listerę jajowatą, kruszczyka błotnego oraz wiele gatunków ptaków, takich jak bocian czarny, żuraw, a także ssaków, jak borsuk i sarna.
Rezerwat przyrody Łuszczanowice posiada duży potencjał turystyczny. Znajduje się on w malowniczej lokalizacji, w otoczeniu rozległych kompleksów leśnych oraz naturalnych dolin rzecznych. Występujące tu unikalne walory przyrodnicze, w tym różnorodność roślin i zwierząt, stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki przyrodniczej i edukacji ekologicznej.
Przez teren rezerwatu przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe, umożliwiające poznawanie jego walorów. W sąsiedztwie znajduje się również infrastruktura turystyczna, taka jak ośrodki noclegowe i gastronomiczne, ułatwiające organizację wycieczek i pobytów w tym regionie.
Dzięki tym atutom rezerwat Łuszczanowice stanowi doskonałe miejsce dla osób poszukujących kontaktu z niezwykłą przyrodą województwa łódzkiego oraz możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury.
Tekst pochodzi z: https://polishproperte.pl/rezerwat-przyrody-luszczanowice/