Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
2. Administratorem danych osobowych zebranych od Państwa jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie, z siedzibą ul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatów, zwane dalej Muzeum.
3. Z inspektorem ochrony danych w Muzeum, Małgorzatą Kociniak można się skontaktować mailowo: mkconsulting@onet.eu
4. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji zadań statutowych Muzeum na podstawie zgody, niezbędności do wykonania umowy lub wypełnienia obowiązku prawnego.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeum.belchatow.pl/klauzula-rodo.html

• 45 Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do udziału w 45 Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.

Głównym założeniem konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zbiorów muzealnych różnego typu, rozbudzenie zainteresowań z zakresu sztuki i kultury, a także zachęcenie do podjęcia próby samodzielnej twórczości i rozwijania talentów plastycznych, po doświadczeniach zdobytych podczas wizyty w galerii lub muzeum.

Oświadczenie i zgody rodzica/ pełnoletniego Uczestnika konkursu: https://tiny.pl/cb4gd

Oświadczenie i zgody opiekuna plastycznego uczestnika konkursu: https://tiny.pl/cb4gw

Załączamy również regulamin konkursu.

Proponujemy I etap konkursu przeprowadzić na poziomie szkoły, a następnie złożyć je w naszym Muzeum, a my prześlemy je do organizatora – Muzeum Okręgowego w Toruniu.

• Zdjęcie-428330445_697261625951025_5239116609306129672_n.jpg

Konkurs na „Bełchatowską Kartkę Wielkanocną”

Konkurs plastyczny na bełchatowską kartkę wielkanocną trwa! W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału!

Pozostało już niewiele czas - swoje prace można przysyłać tylko do 22 lutego.

Więcej szczegółów na stronie: https://belchatow.pl/miejski-konkurs-na-kartke-wielkanocna/?fbclid=IwAR2rEOBbcdA1w4Q7sLRl5xlzG9gmL-qCPyV3HMquS-rnP9RVPzKyBs1q74M

• Zdjęcie-dsc_0011.jpg

Spotkanie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

W najbliższą niedzielę 18 lutego br. zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie członków i sympatyków Oddziału PTN im. Augusta III Sasa w Bełchatowie.

• Zdjęcie-ak_(1).jpg

Rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.
    Przemianowanie ZWZ na AK w lutym 1942 r. znacząco podniosło rangę sił zbrojnych w Kraju: ze Związku stawały się one podziemnym Wojskiem Polskim, którego dowódcy powinny zostać podporządkowane wszystkie inne niepodległościowe organizacje wojskowe.
    W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.
    Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.
    Budowa struktur postępowała razem z prowadzeniem akcji scaleniowej, w wyniku której w szeregach AK zjednoczonych zostało większość rozproszonych wcześniej sił wojskowych podziemnych partii politycznych: ludowców (Bataliony Chłopskie), socjalistów: Gwardia Ludowa Wolność, Równość, Niepodległość; narodowców: Narodowa Organizacja Wojskowa). W nurcie niepodległościowym poza strukturami akowskimi pozostawały Narodowe Siły Zbrojne. Natomiast elitarnym kadrowym wsparciem dla AK było kilkuset specjalnie przeszkolonych w Wielkiej Brytanii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, zrzucanych na spadochronach na teren okupowanego kraju (cichociemni).
    Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Jej strategicznym celem było przygotowanie i wywołanie ogólnopolskiego powstania.
    AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. W sytuacji zajmowania Polski przez okupanta sowieckiego, byłym żołnierzom Armii Krajowej polecono wówczas prowadzenie dalszej działalności „w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.
    Dla bardziej zainteresowanych polecamy:
    Zasoby Muzeum Regionalnego w Bełchatowie
  • Zdjęcie-img_20240207_102702.jpg

Ferie - 2 tydzień

Kolejny dzień ferii za nami! Dzisiaj dzieci pobawiły się w małych artystów i stworzyły zaskakujące dzieła!

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024